Mit érdemes tudni a házi készítésű kézműves szappanokról


A környezetpusztítás kritikáját és a természetvédelem igenlését zászlajára tűző mozgalom a szépségipart sem hagyta érintetlenül, évről évre folyamatosan nő az érdeklődés a természetes anyagokat tartalmazó natúr- vagy biokozmetikumok iránt.
A kézműves szappanok növényi olajokból, házilag készülnek, így a késztermékben csak bőrrokon anyagok találhatók, nem tartalmaznak kőolaj-származékokat, mint a folyékony szappanok és tusfürdők általában.
Ezek a mesterséges vegyi anyagok nagymértékben felelősek a manapság széles körben elterjedt számos bőrbetegségért, ezért a  házi készítésű kézműves szappanok használata önmagában is orvosolhatja - az ekcémás bőrtüneteket - a bőrszárazságot - a hidegre kirepedt, kipirosodott bőrt.

A szappanok általános tulajdonságai: Ahhoz, hogy szappant készítsünk, olajokat kell lúggal reagáltatni megfelelő körülmények között.
Ezekben a szappanokban 5%-kal több olajat használunk, mint amennyi az összes lúg elbontásához szükséges, ez azt jelenti, hogy a teljes NaOH (nátrium-hidroxid, lúg) elreagál (elfogy) és a kész szappanban marad még extra olaj.
Ez az extra olaj hozzájárul a bőrtápláló hatáshoz, visszazsírozza a kezünk, így kevesebb kézkrémet kell majd használni.
A  kézműves szappanok másik bőrápoló tulajdonsága a glicerin tartalmukból ered.
A glicerin az olajok elszappanosodása során keletkezik, a kész szappan kb. 8%-ban tartalmazza. Ekkora mennyiségben nagyon jó hidratáló, vízmegkötő tulajdonságú.
A bolti szappanok nem tartalmaznak glicerint, mert más technológiával készülnek.
  
Általános összetevők: kókuszolaj, pálmaolaj, olívaolaj, napraforgó olaj, shea vaj, illóolajok
Egyéb összetevők: kecsketej, barnasör, só